Jaka jest różnica między diamentem monokrystalicznym a polikrystalicznym?

Jaka jest różnica między diamentem monokrystalicznym a polikrystalicznym?

Tutaj jesteś:

Diament monokrystaliczny i polikrystaliczny różni się między sobą strukturą i właściwościami. Upraszczając można powiedzieć, że diament monokrystaliczny zbudowany jest z jednego kryształu mającego w całej objętości jednakową orientację poszczególnych komórek sieciowych. Diament polikrystaliczny składa się z ziaren, z których kazde ma w przybliżeniu prawidłową strukturę krystaliczną. Poszczególne ziarna są ułożone względem siebie pod małymi kątami.

W czasie szlifowania i polerowania metalograficznego z użyciem diamentów, działa na nie siła nacisku, pod wpływem której one pękają. W przypadku diamentu monokrystalicznego następuje pękanie na wskroś zaś w przypadku diamentu polikrystalicznego po granicach ziaren. Efektem tego jest powstanie wraz z pęknięciem diamentu monokrystalicznego 2 nowych krawędzi skrawających, zaś w przypadku diamentu polikrystalicznego tych krawędzi powstaje znacznie więcej i są one łagodniejsze. Diament monokrystaliczny pęka trudniej niż polikrystaliczny.

DIAMENT MONOKRYSTALICZNY – SCHEMAT PĘKANIA

Schemat pękania diamentu monokrystalicznego

DIAMENT POLIKRYSTALICZNY – SCHEMAT PĘKANIA

Schemat pękania diamentu polikrystalicznego

Z punktu widzenia preparatyki metalograficznej, dla diamentów o gradacji od 15 do 6 µm stosowanie diamentów monokrystalicznych jest zupełnie wystarczające, natomiast dla mniejszych gradacji tj. od 3 do 0,25 µm zaleca się stosowanie diamentu polikrytalicznego.

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com