Jakie są etapy preparatyki metalograficznej?

Jakie są etapy preparatyki metalograficznej?

Tutaj jesteś:

W prepartyce zgładów metalograficzny i metalograficznych wyróżniamy 3 etapy.

CIĘCIE

Preparatyka zgładów metalograficznych zaczyna się od wycięcia próbki z większego detalu. Do tego celu wykorzystuje dedykowane przecinarki metalograficzne. Właściwe cięcie jest pierwszym krokiem w drodze do przygotowania wysokiej jakości zgładów metalograficznych. Wybór właściwych przecinarek i materiałów eksploatacyjnych do cięcia (ściernic, dodatku do chłodziwa i innych) zapewnia wysoką jakość cięcia i pozwala uniknąć przepaleń ciętego materiału oraz daje oszczędność czasu preparatyki i obniżenie jej kosztów. Poprawne cięcie próbek sprawia, że są one gotowe do dalszych kroków preparatyki i nie wymagają poprawiania jakości badanej powierzchni przed przystąpieniem do szlifowania i polerowania. Nasza firma proponuje kompletną ofertę przecinarek metalograficznych.

INKLUDOWANIE NA ZIMNO I NA GORĄCO

Po cięciu kolejnym krokiem w preparatyce zgładów materiałowych jest inkludowanie w prasach do inkludowania na gorąco bądź urządzeniach do impregnacji próżniowej (w przypadku materiałów porowaych) lub po prostu zalewanie „na zimno” badanych detali żywicą dwu- lub trzyskładnikową. Celem inkludowania jest uzyskanie oprawy dla małych próbek bądź próbek o nieregularnych kształtach, zabezpieczenie delikatnych materiałów lub cienkich warstw i powłok. Dodatkowo inkludowanie próbek w żywicy poprawia powtarzalność preparatyki i zmniejsza ryzyko wystąpienia błędów preparatyki takich jak np. zaokrąglenie krawędzi próbki czy wykruszanie warstwy wierzchniej materiału. Ponadto poprzez inkludowanie próbek dokonuje się zunifikowania wielkości próbek tak, aby w sposób łatwy mocować je w uchwycie próbek szlifierko-polerki. Oferta naszej firmy obejmuje zarówno automatyczne jak i ręczne praski do inkudowania na gorąco.

SZLIFOWANIE I POLEROWANIE

Ostatnim krokiem preparatyki zgładów materiałowych jest szlifowanie i polerowanie powierzchni próbki oraz ewentualnie trawienie wypolerowanej powierzchni zgładu. Służą do tego ręczne, półautomatyczne lub automatyczne szlifierko-polerki metalograficzne. Etap szlifowania i polerowania próbek ma na celu usunięcie warstwy materiału zdeformowanego – a więc i zdefektowanego – podczas cięcia i inkludowania oraz ostatecznie uzyskanie powierzchni o jakości właściwej do oczekiwań Klienta. Firma METALOGIS oferuje pełną gamę szlifierko-polerek ręcznych oraz półautomatycznych z głowicą oraz pełną gamę materiałów eksploatacyjnych pozwalających na uzyskanie wysokiej jakości rezultatów szlifowania i polerowania.

Do wykonania prawidłowo zgładu niezbędne są wysokiej jakości materiały eksploatacyjne takie jak ściernice do cięcia, dodatki do chłodziwa, żywice do inkludowania na zimno i na gorąco, tarcze szlifierskie, papiery ścierne, sukna polerskie, diamenty polerskie, lubrykanty czy tlenki polerskie. Właściwie dobrane materiały eksploatacyjne są równie ważne jak odpowiednio dobrane urządzenia do preparatyki zgładów metalograficznych. Zarówno w jednym jak i drugim przypadku zapewniamy naszym Klientom pomoc w doborze właściwych rozwiązań.

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com