Różne wyniki analiz tej samej póbki na różnych spektrometrach XRF.

Często zdarza się, że otrzymujemy różne wyniki analiz tej samej próbki na różnych modelach spektrometrów XRF mimo wybrania tego samego typu kalibracji oraz tych samych parametrów analiz (czas). Z taką sytuacją mamy do czynienia z kilku powodów. Spektrometry XRF są wyposażone w różnego rodzaju lampy XRF (40 kV, 50 kV, anoda srebrna, złota, tantalowa, rodowa) oraz detektory (Si-PiN, SDD, LA SDD) (lampy XRF mogą się różnic napięciem pracy, anodą jak i mocą, w przypadku detektorów technologią działania, wielkością, rozdzielczością). Jakość i rodzaj tych podzespołów często decyduje o dokładności analiz jak również przygotowana przez producenta kalibracja, która jest zależna od konfiguracji sprzętowej. Do różnic w wynikach może również dojść z powodu niedokładnej znajomości kalibracji i konfiguracji sprzętu (np. zakresu analizowanych pierwiastków, poziomów detekcji, rozdzielczości urządzenia umożliwiającej separację poszczególnych pierwiastków etc.). Każda nowa generacja spektrometrów poszerza możliwości analiz utrudniając jednocześnie możliwość porównywania analiz bez dogłębnej znajomości konfiguracji sprzętu oraz wersji oprogramowania.

Masz pytania?

contact icon shadowSkontaktuj się z nami a postaramy się udzielić Ci wyczerpującej odpowiedzi na temat naszej oferty i możliwych rozwiązaniach.

tel.: +48 (22) 353 99 26
fax: +48 (22) 353 99 27
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

O nas

Nasza firma istnieje od 2006 roku. Jesteśmy dostawcą profesjonalnych rozwiązań z zakresu metalografii, badań twardości, analizy składu pierwiastkowego materiałów. W naszej ofercie mamy:

  • urządzenia do preparatyki zgładów metalograficznych
  • twardościomierze Vickersa, Rockwella, Brinella i uniwersalne
  • Spektrometry rentgenowskie XRF i laserowe LIBS

Certyfikat rzetelności

Certyfikat rzetelności. Rzetelna firma. Firma godna zaufania.