Ściernice diamentowe - dlaczego nie powinno się ciąć stopów metali

Cięcie stopów metali ściernicami diamentowymi nie jest wskazane z uwagi na wysokie zużycie ściernicy (nasypu diamentowego), który przy dużej prędkości obrotowej ściernicy w kontakcie z powierzchnią ciętego metalu może osiągać (punktowo w mikroskali, pomimo stosowanego chłodzenia wodą) temperaturę ponad 200°C. Przy tej temperaturze pierwiastki metali (Fe, Ti, Ni, Co i inne) działają jak katalizator w procesie grafityzacji diamentu, przez co natychmiast traci on swoje unikalne własności skrawające.

Do cięcia stopów żelaza o twardości do 750 HV zalecamy stosowanie ścienic korundowych (Al2O3) zaś do twardszych stali ścienice z nasypem z CBN. Natomiast do cięcia stopów metali nieżelaznych zalecamy stosowanie ściernic z węglika krzemu (SiC).

Wszystkie wymienione rodzaje ściernic znajdują się w naszej ofercie w sekcji METALOGRAFIA -> MATERIAŁY EKSPLOATACYJNE

Masz pytania?

contact icon shadowSkontaktuj się z nami a postaramy się udzielić Ci wyczerpującej odpowiedzi na temat naszej oferty i możliwych rozwiązaniach.

tel.: +48 (22) 353 99 26
fax: +48 (22) 353 99 27
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

O nas

Nasza firma istnieje od 2006 roku. Jesteśmy dostawcą profesjonalnych rozwiązań z zakresu metalografii, badań twardości, analizy składu pierwiastkowego materiałów. W naszej ofercie mamy:

  • urządzenia do preparatyki zgładów metalograficznych
  • twardościomierze Vickersa, Rockwella, Brinella i uniwersalne
  • Spektrometry rentgenowskie XRF i laserowe LIBS

Certyfikat rzetelności

Certyfikat rzetelności. Rzetelna firma. Firma godna zaufania.