Etapy preparatyki metalograficznej

W prepartyce zgładów metalograficzny i metalograficznych wyróżniamy 3 etapy.

CIĘCIE

Preparatyka zgładów metalograficznych zaczyna się od wycięcia próbki z większego detalu. Do tego celu wykorzystuje dedykowane przecinarki metalograficzne. Właściwe cięcie jest pierwszym krokiem w drodze do przygotowania wysokiej jakości zgładów metalograficznych. Wybór właściwych przecinarek i materiałów eksploatacyjnych do cięcia (ściernic, dodatku do chłodziwa i innych) zapewnia wysoką jakość cięcia i pozwala uniknąć przepaleń ciętego materiału oraz daje oszczędność czasu preparatyki i obniżenie jej kosztów. Poprawne cięcie próbek sprawia, że są one gotowe do dalszych kroków preparatyki i nie wymagają poprawiania jakości badanej powierzchni przed przystąpieniem do szlifowania i polerowania. Nasza firma proponuje kompletną ofertę przecinarek metalograficznych.

INKLUDOWANIE NA ZIMNO I NA GORĄCO

Po cięciu kolejnym krokiem w preparatyce zgładów materiałowych jest inkludowanie w prasach do inkludowania na gorąco bądź urządzeniach do impregnacji próżniowej (w przypadku materiałów porowaych) lub po prostu zalewanie "na zimno" badanych detali żywicą dwu- lub trzyskładnikową. Celem inkludowania jest uzyskanie oprawy dla małych próbek bądź próbek o nieregularnych kształtach, zabezpieczenie delikatnych materiałów lub cienkich warstw i powłok. Dodatkowo inkludowanie próbek w żywicy poprawia powtarzalność preparatyki i zmniejsza ryzyko wystąpienia błędów preparatyki takich jak np. zaokrąglenie krawędzi próbki czy wykruszanie warstwy wierzchniej materiału. Ponadto poprzez inkludowanie próbek dokonuje się zunifikowania wielkości próbek tak, aby w sposób łatwy mocować je w uchwycie próbek szlifierko-polerki. Oferta naszej firmy obejmuje zarówno automatyczne jak i ręczne praski do inkudowania na gorąco.

SZLIFOWANIE I POLEROWANIE

Ostatnim krokiem preparatyki zgładów materiałowych jest szlifowanie i polerowanie powierzchni próbki oraz ewentualnie trawienie wypolerowanej powierzchni zgładu. Służą do tego ręczne, półautomatyczne lub automatyczne szlifierko-polerki metalograficzne. Etap szlifowania i polerowania próbek ma na celu usunięcie warstwy materiału zdeformowanego - a więc i zdefektowanego - podczas cięcia i inkludowania oraz ostatecznie uzyskanie powierzchni o jakości właściwej do oczekiwań Klienta. Firma METALOGIS oferuje pełną gamę szlifierko-polerek ręcznych oraz półautomatycznych z głowicą oraz pełną gamę materiałów eksploatacyjnych pozwalających na uzyskanie wysokiej jakości rezultatów szlifowania i polerowania.

Do wykonania prawidłowo zgładu niezbędne są wysokiej jakości materiały eksploatacyjne takie jak ściernice do cięcia, dodatki do chłodziwa, żywice do inkludowania na zimno i na gorąco, tarcze szlifierskie, papiery ścierne, sukna polerskie, diamenty polerskie, lubrykanty czy tlenki polerskie. Właściwie dobrane materiały eksploatacyjne są równie ważne jak odpowiednio dobrane urządzenia do preparatyki zgładów metalograficznych. Zarówno w jednym jak i drugim przypadku zapewniamy naszym Klientom pomoc w doborze właściwych rozwiązań.

Masz pytania?

contact icon shadowSkontaktuj się z nami a postaramy się udzielić Ci wyczerpującej odpowiedzi na temat naszej oferty i możliwych rozwiązaniach.

tel.: +48 (22) 353 99 26
fax: +48 (22) 353 99 27
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

O nas

Nasza firma istnieje od 2006 roku. Jesteśmy dostawcą profesjonalnych rozwiązań z zakresu metalografii, badań twardości, analizy składu pierwiastkowego materiałów. W naszej ofercie mamy:

  • urządzenia do preparatyki zgładów metalograficznych
  • twardościomierze Vickersa, Rockwella, Brinella i uniwersalne
  • Spektrometry rentgenowskie XRF i laserowe LIBS

Certyfikat rzetelności

Certyfikat rzetelności. Rzetelna firma. Firma godna zaufania.