Jaka jest różnica między diamentem monokrystalicznym a polikrystalicznym?

Diament monokrystaliczny i polikrystaliczny różni się między sobą strukturą i właściwościami. Upraszczając można powiedzieć, że diament monokrystaliczny zbudowany jest z jednego kryształu mającego w całej objętości jednakową orientację poszczególnych komórek sieciowych. Diament polikrystaliczny składa się z ziaren, z których kazde ma w przybliżeniu prawidłową strukturę krystaliczną. Poszczególne ziarna są ułożone względem siebie pod małymi kątami.

W czasie szlifowania i polerowania metalograficznego z użyciem diamentów, działa na nie siła nacisku, pod wpływem której one pękają. W przypadku diamentu monokrystalicznego następuje pękanie na wskroś zaś w przypadku diamentu polikrystalicznego po granicach ziaren. Efektem tego jest powstanie wraz z pęknięciem diamentu monokrystalicznego 2 nowych krawędzi skrawających, zaś w przypadku diamentu polikrystalicznego tych krawędzi powstaje znacznie więcej i są one łagodniejsze. Diament monokrystaliczny pęka trudniej niż polikrystaliczny.

Diament monokrystaliczny - schemat pękania

Schemat pękania diamentu monokrystalicznegoDiament polikrystaliczny - schemat pękania

Schemat pękania ziarna diamentu polikrystalicznego

Z punktu widzenia preparatyki metalograficznej, dla diamentów o gradacji od 15 do 6 µm stosowanie diamentów monokrystalicznych jest zupełnie wystarczające, natomiast dla mniejszych gradacji tj. od 3 do 0,25 µm zaleca się stosowanie diamentu polikrytalicznego.

Masz pytania?

contact icon shadowSkontaktuj się z nami a postaramy się udzielić Ci wyczerpującej odpowiedzi na temat naszej oferty i możliwych rozwiązaniach.

tel.: +48 (22) 353 99 26
fax: +48 (22) 353 99 27
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

O nas

Nasza firma istnieje od 2006 roku. Jesteśmy dostawcą profesjonalnych rozwiązań z zakresu metalografii, badań twardości, analizy składu pierwiastkowego materiałów. W naszej ofercie mamy:

  • urządzenia do preparatyki zgładów metalograficznych
  • twardościomierze Vickersa, Rockwella, Brinella i uniwersalne
  • Spektrometry rentgenowskie XRF i laserowe LIBS

Certyfikat rzetelności

Certyfikat rzetelności. Rzetelna firma. Firma godna zaufania.